Tento web analyzuje návštěvnost pomocí souborů cookie.
Používáním stránek s tímto souhlasíte. Rozumím

O nás - Želiv

(2/7) Seznamte se s klášterem v Želivi, který leží skoro uprostřed České republiky a jde o druhý nejstarší premonstrátský klášter na území dnešní České a Slovenské republiky

Video

Klášter v Želivi byl založen roku 1139 pražským biskupem Otou a spolu s českým knížetem Soběslavem a jeho manželkou do něj uvedli benediktiny z nedalekého opatství na Sázavě. Po deseti letech však museli klášter opustit a uvolnit místo komunitě premonstrátů z porýnského Steinfeldu. Přičiněním opata Gotšalka dosáhl klášter nebývalého rozkvětu a vznikly ženské kláštery v Louňovicích, Dolních Kounicích na Moravě, v rakouském Perneggu a mužský klášter v rakouském Gerasu.


Klášter v Želivi několikrát v historii přišel o svůj majetek a několikrát byli bratři vyhnáni z kláštera. Přesto dokázala komunita se vždy postavit na vlastní nohy. Velmi krásným počinem v klášteře je stavba nového kostela Narození Panny Marie, který navrhnul světoznámý Jan Blažej Santini-Aichel.


V současné době má klášter 35 členů v jejichž čele stojí opat Jáchym Jaroslav Šimek, který vystřídal v roce 2013 svého předchůdce Bronislava Ignáce Kramára. Velmi významnou postavou moderních dějin byl opat Bohumil Vít Tajovský. Ten zažil jak nacistickou, tak komunistickou perzekuci. Spolu s novoříšským opatem Augustinem Machalkou byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu.


V současnosti se v klášteře obnovuje jeho duchovní i kulturní význam. Byl obnoven pivovar, vznikla zde restaurace, návštěvnické centrum a hotel. Jsou zde pořádány duchovní obnovy, pravidelné prohlídky kláštera a hudební nebo jiné kulturní programy.


Více o klášteře v Želivě naleznete na jejich stránkách: https://www.zeliv.eu/Soubory ke stažení