Tento web analyzuje návštěvnost pomocí souborů cookie.
Používáním stránek s tímto souhlasíte. Rozumím

O nás - Teplá

(3/7) Seznamte se s dalším klášterem na území Česka a Slovenska. Tentokrát navštívíme klášter na západě Čech, který založil šlechtic, blahoslavený Hroznata.

Galerie
Galerie na Flickr.com

Klášter, který leží na řece Teplé na západě Čech a nedaleko Mariánských lázní, založil roku 1193 český šlechtic Hroznata. Pozval řeholníky ze Strahova. Blahoslavený Hroznata pocházel z významného šlechtického rodu. Více o něm najdete v sekci Světci premonstrátského řádu. Vzkvétající klášter byl v roce 1380 vylidněn morem a v kraji se usídlovali němečtí kolonisté. Klášter byl uchráněn plenění za husitských válek.

Po bitvě na Bílé Hoře (1620) začali řeholníci z Teplé znovu šířit katolickou víru v západočeských farnostech, které patřily ke klášteru. V letech 1641 a 1648 byl klášter vydrancován Švédy. Opat Kryštof Pfrogner (1801-1812) nechal postavit první lázně u pramenů na území dnešních Mariánských Lázní. Jeho nástupce opat Karel Reitenberger (1812-1827) pověřil klášterního lékaře průzkumem pramenů a poté financoval výstavbu nově založeného města – Mariánských lázní.

Po druhé světové válce byli odsunuti do Bavorska němečtí členové řádu. V této době přichází do Teplé i novoříšský premonstrát Heřman Josef Tyl, který se tam stal převorem a Teplá byla prohlášena samostatnou českou kanonií. V době totality sloužil jako kasárna Československé lidové armády.

Komunita v tepelské kanonii patří mezi menší v československé cirkárii. V současnosti má 13 členů a v čele komunity stojí opat Filip Zdeněk Lobkowicz, který byl zvolen v roce 2011. Opatskou benedikci mu udělil jeho bratr František Václav Lobkowicz, člen tepelské kanonie a první biskup ostravsko-opavské diecéze.

Členové komunity se starají o duchovní správu ve farnostech Klášter Teplá, město Teplá, Mariánské Lázně, Konstantinovy Lázně, Bečov nad Teplou a ve farnostech a kostelích v okolí těchto farností.


Více informací o tepelském klášteře najdete na jejich webových stránkách: http://www.klastertepla.cz/


Soubory ke stažení