Tento web analyzuje návštěvnost pomocí souborů cookie.
Používáním stránek s tímto souhlasíte. Rozumím

O nás - Nová Říše

(5/7) Poslední mužský klášter, který vám chceme představit je kanonie v Nové Říši ležící na Českomoravské vysočině, který byl nejprve založen jako klášter ženský.

Galerie
Galerie na Flickr.com

Klášter v Nové Říši byl podle tradice založen roku 1211 Markvardem z Hrádku a jeho ženou Vojslavou. Založili jej pro řeholní sestry sv. Norberta - premonstrátky. Duchovní správu zajišťovali kněží a probošti z mateřského kláštera v Zábrdovicích (dnes součást Brna). Prvním pevným bodem v historii kláštera je rok 1248, kdy je listinami doložen novoříšský probošt Heřman.

Sestry se nevzdaly a začaly náročnou obnovu konventu. Ta šla velmi pomalu. Roku 1570 žily v klášteře 4 sestry. Převorka Anna Černčická z Kácova byla přinucena se odstěhovat do Chotěšova. Po ní odešly i zbývající sestry. U kláštera zůstal pouze probošt. K tomu se v roce 1582 přidalo několik bratří ze zábrdovického kláštera.

Začala další obnova klášterní komunity a probošt Adam Skotnický se stal "druhým zakladatelem", protože položil základy, na němž vyrostl dnešní klášter. Na slavnost Nejsvětější Trojice (16. května) roku 1641 bylo k novoříšskému klášternímu kostelu uvedeno sedm zábrdovických premonstrátů a byla tak dokonána proměna v klášter mužský.

Během druhé světové války byli bratři v klášteře zatčeni gestapem na základě udání bývalého novice Františka Kříže, který byl napojen na nacistické organizace. 29. května 1942 byli odvlečeni k výslechům do Jihlavy, následně do Kounicových kolejí v Brně a někteří do Osvětimi. 5 z nich, včetně opata tam zemřelo.

Po návratu po skončení války si bratři zvolili opatem Augustina Machalku. Ten byl roku 1950 zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 25 let odnětí svobody. Roku 1991 se budovy kláštera vrátili řeholníkům.

V současné době má kanonie v Nové Říši 8 členů a do jejího vedení byl zvolen 1. října 1999 opat Marian Rudolf Kosík, který je tak nejdéle sloužícím opatem ve funkci.

Členové komunity kromě duchovní správy ve farnostech nedaleko kláštera (Nová Říše, Dlouhá Brtnice, Krasonice, Rozseč a Stará Říše) jsou také v duchovní správě ve farnostech Šaratice, Kobeřice u Brna, Vážany nad Litavou a na poutním místě ve Křtinách u Brna.

 

Více informací a další podrobnosti najdete na webových stránkách kláštera: http://www.klasternovarise.cz


Soubory ke stažení