Tento web analyzuje návštěvnost pomocí souborů cookie.
Používáním stránek s tímto souhlasíte. Rozumím

O nás - Jasov

(4/7) Další mužský klášter v našem malém seriálu o představování jednotlivých klášterů. Dnes vám představíme kanonii premonstrátů v Jasově, která je jako jediná mužská kanonie na území Slovenska.

Galerie
Galerie na Flickr.com

Klášter v Jasově byl založený jako dceřiný klášter z Veľkého Varadína v druhé polovině 12. století, před rokem 1173. Bohužel se nedá rok určit přesněji, protože o založení nejsou dochované písemné doklady. Poprvé je Jasovský klášter nepřímo zmíněn právě roku 1173.

K osamocení kláštera došlo až v roce 1769, díky Marii Terezii. Za Josefa II. došlo v Rakousko-Uhersku ke zrušení více řádů, mezi nimi i premonstráti z Jasova i navzdory tomu, že převzali po zrušení Jezuitů gymnázium v Rožňave. K obnově došlo na jaře 1802. Činnost řádu se vyvíjela ve dvou úrovních: v pedagogické a pastoračně-teologické. Roku 1861 řád převzal nazpět gymnázium v Košicích. Roku 1902 zřídil jasovský opat v Budapešti teologicko-pedagogický ústav Norbertinum.

V době totality byl v klášteře zřízen domov důchodců a ústav sociální starosti pro mentálně postižených (ten působil v Jasově do roku 2000). Premonstráti se do kláštera vrátili roku 1990, kdy ho získali zpět.

V současné době má klášter 12 členů v čele s opatem Ambrózem Martinem Štrbákem, který byl zvolen roku 2009 a vystřídal tak svého předchůdce opata Tomáše Karola Ota Bartala, zvoleného roku 1990. Bratři spravují farnosti v Jasově, Košicích u chrámu Nejsvětější Trojice, Špišská Belá, Debraď, Poproč a Leles.


Více o jasovském klášteře najdete na webových stránkách: https://www.opatstvojasov.sk/


Soubory ke stažení